Ny tjänst underlättar bostadsköpet

Svårt att förstå vad föreningens årsredovisning egentligen innebär? Då är du inte ensam. En skuldsatt förening kan leda till höjda avgifter, något som kan påverka både bostadens värde och privatekonomin.

De tre KTH-studenterna Manne Larsson, Robin Lundberg och Johan Lorenzen uppmärksammade problematiken och tog fram appen BoRank. Enkelt uttryckt ger tjänsten som ger rött, gult eller grönt ljus för föreningens ekonomi inför bostadsköpet.

– Den som tittar på 10-15 nya objekt varje vecka har en del årsredovisningar att plöja igenom, och men framför allt tyda. Idén till företaget har växt fram under det senaste halvåret och går enkelt ut på att ge grönt, gult eller rött ljus för bostadsrättsföreningarnas ekonomi, säger Manne Larsson, student på KTH och medgrundare av BoRank, i ett pressmeddelande.

Tanken är att skapa en mer transparent bostadsmarknad. I nuläget samlar BoRank in data från bostadsrättsföreningar, men på sikt är meningen att tjänsten ska fungera i alla svenska städer.

Här kan du läsa mer om BoRank.