Foto: Colorbox

Knepen som ger en lyckad höststädning

Hösten är en utmärkt tid för att höststäda föreningens gård och gemensamma utrymmen.

Men först och främst, även om flera restriktioner lättar 29 september är det viktigt att ni noga följer de senaste rekommendationerna från myndigheterna. Och som vi har lärt oss vid det här läget: stanna hemma om du har symptom, tvätta händerna och håll avstånd.

Hur formerna för städningen ser ut kan variera mellan föreningar under coronapandemin. Kanske delas den upp över flera dagar? Kanske finns det ett litet gäng som kan ta på sig att göra det själva? Rent formellt faller uppgifterna under städdagen under bostadsrättsföreningens underhållsansvar. 

Så, vad bör föreningen tänka på inför och under städdagen?

  • Skicka ut inbjudningar till medlemmarna i god tid. Ett bra alternativ till att lägga lappar i alla brevlådor är att använda hemsidans anslagstavla. Om medlemmarna är registrerade där får de ett meddelande om städdagen i eposten.
  • Uppmana medlemmarna att anmäla eventuella förhinder till styrelsen.
  • Ordna med god mat och dryck och se till så att det även avsätts tid för att umgås, utan jobb.
  • Försök att dela upp arbetsuppgifterna så att medlemmarna får ägna sig åt det som de är mest intresserade av. Till exempel kan man skicka ut en fråga i förväg om vilka uppgifter som medlemmarna helst utför.
  • Passa på att inventera behovet av nyplanteringar.
  • Se till att ha ordentliga verktyg, då blir arbetet roligare och snabbare utfört.
  • Om ni hyr en container så kan det vara smart att locka medlemmarna med att de kan få slänga sina egna grovsopor där under städdagen.
  • Ta med en kamera och föreviga städdagen. Lägg sedan upp några av bilder på föreningens hemsida.

Foto: Colorbox