Så får ni medlemmarna att komma igång med Egrannar

Så får ni medlemmarna att komma igång med Egrannar

Ni har valt en hemsida till föreningen via Egrannar. Vad roligt! Men, frågar sig kanske någon, vad gör vi när sidan är färdig och det är dags att bjuda in medlemmarna? Hur gör vi för att få dem att registrera sig på sajten? Vi har listat några enkla tips.

Först och främst kan konstateras att ju fler av era medlemmar som registrerar sig på er hemsida, ju mer interaktion och utbyte blir det mellan personerna i föreningen. Att se vilka dina grannar är, utbyta tankar på anslagstavlan eller styra upp en gemensam gårdsstädning blir lättare när fler är med. Ja, sidan blir mer levande helt enkelt.

Vi har listat några enkla steg för att få igång nya användare på sajten.

Steg 1 – Börja i tid

Alla är vi olika både när det kommer till att till sig förändringar och i teknisk mognad. Det är därför en bra idé om styrelsen börjar informera om den nya hemsidan och vilka fördelar det innebär för medlemmarna i god tid. Räkna med att det tar minst en månad från att ni börjar informera till dess att alla medlemmar har aktiverat sig.

Steg 2 – Dela ut lappar

Skriv ut hederliga lappar med information om att ni har en ny hemsida. Följande information är viktig att få med:

Hej,

Föreningen har en ny hemsida via Egrannar. För att logga in på sidan behöver du göra några korta steg:

  1. Gå till webbadressen http://www.egrannar.se/XXXXXX och klicka på ”Registrera dig” i menyn till vänster.
  2. Fyll i namn och e-postadress och välj ett lösenord. OBS! Lösenordet måste vara minst 5 tecken långt. För att hindra andra än medlemmarna i föreningen att registrera sig på sidan för vår förening har vi ett särskilt BRF-lösenord som man också skriver i när man registrerar sig.

BRF-lösenordet är XXXXXX .

När du fyllt i formuläret klickar du på knappen ”Skapa användare”.

  1. När du registrerat dig skickas ett e-postmeddelande till adressen du angav. E-brevet innehåller en länk som du klickar på för att bekräfta din registrering.

När du registrerat dig på sidan finns det några saker du kan göra för att komma igång:

  1. Gå till sidan ”Mina uppgifter” i menyn till vänster och fyll i dina kontaktuppgifter. De används för telefonlistan ”Mina grannar” som alla vi alla har tillgång till. Om vi alla fyller i den blir det enklare för styrelsen och för oss alla att få kontakt med varandra om det skulle behövas.
  2. Prova att skriva ett anlag på en anslagstavla. Alla meddelanden på anslagstavlor skickas direkt ut till alla registrerade medlemmar i föreningen.
  3. Titta in bland de bokningsbara resurserna och prova att boka en tid.

Skriv ut lapparna och lägg i era medlemmars brevlådor. Förhoppningsvis blir det de sista lapparna ni i styrelsen behöver dela ut (Ni sparar mycket spring i trappor genom att göra anslagstavlan på hemsidan till navet för föreningens kommunikation).

Fördjupning: Läs mer här om hur styrelsen kan lägga till medlemmarna direkt

Steg 3 – Påminn via mejl

Har ni tillgång till ett medlemsregister med e-postadresser är det bra att mejla ut informationen ovan som en påminnelse.

Steg 4 – Var själva aktiva på sidan

Det krävs inte några överjordiska insatser för att sidan ska leva. Ett tips är att styrelsen tar för vana att kommunicera via anslagstavlan till medlemmarna, kanske lägger ni ut stadgar, mötesprotokoll eller en förfrågan om att ni ordnat en höstfest.

Nu har ni fått föreningens medlemmar att registrera sig, börjat prata med varandra genom anslagstavlan, och boka era bokningsbara resurser via er fina Egrannar-sida. Grattis!

Men om någon flyttar?

Ut- och inflyttningar är en naturlig del för många bostadsrättsföreningar. För att ta bort en medlem går den som administrerar hemsidan till Admin-menyn, klickar på medlemmar och klickar på krysset bredvid den medlem som flyttat ut. Så, nu är medlemmen borttagen från er hemsida.

Information till den nyinflyttade:

Det bästa är om någon i styrelsen svänger förbi och hälsar välkommen och samtidigt berättar för den nyinflyttade att föreningen använder Egrannar. Passa på att be om mejladress! På så sätt kan administratören själv lägga in den nya medlemmen på hemsidan. Det görs i några snabba steg:

  1. Gå till Admin > Medlemmar.
  2. Klicka på Lägg till en ny medlem.
  3. Fyll i medlemmens uppgifter.
  4. Klicka på spara.

Nu genereras ett lösenord som skickas till medlemmen i ett mail tillsammans med information om det nya kontot och en aktiveringslänk.

Titta gärna på vår supportsida för fler tips: www.support.egrannar.se eller kontakta oss på support@egrannar.com. Vi försöker alltid svara inom 24 timmar.

Om författaren

Relaterade artiklar